Szafy

Komandor wykonuje szafy na dowolny wymiar, a zatem mogą one być montowane niemal w każdym wnętrzu. Szafy zazwyczaj mają 250 cm wysokości, 60-65 cm głębokości, z czego 50-55 cm to wnętrze zabudowy, a pozostałe 10 stanowi tor, po którym poruszają się drzwi przesuwne. Minimalna głębokość szafy powinna wynosić co najmniej 55 cm, ze względu na montowane w niej drążki ubraniowe.


Szafy dzielimy ze względu na ich budowę oraz ustawienie:

Szafa wnękowa – montowana między dwoma ścianami pomieszczenia, w którym się znajduje. Może się zdarzyć tak, że jednej strony będzie obudowana płytą. Przy szafach wnękowych nie ma potrzeby wykonywania sufitu z płyty, gdyż stawiana jest na całej wysokości pomieszczenia. Podłożę zabudowy stanowi to w danym wnętrzu np. płytki, wykładzina, panele podłogowe.
 Szafa pełna – na jej obudowę składają się: ścianki boczne, podłoga, sufit, ścianka tylna. Szafa pełna stawiana jest tam, gdzie podłoże lub ściana ze względów estetycznych, nie powinny być eksponowane. Zazwyczaj nie zajmuje całej powierzchni ściany, ale jej określony fragment.Szafa z pawlaczem – może to być jedna w wymienionych wcześniej szaf (pełna lub wnękowa),  Często stosuje się taki typ zabudowy w wysokich mieszkaniach lub w przypadku, gdy klient zażyczy sobie zabudowę sięgającą sufitu.
 Szafa narożna – ma kształt litery „L”. Montowana na dwóch prostopadłych ścianach, zbiegających się w jednym rogu. Może być pełna lub wnękowa.


 

Drzwi w szafach Komandor mogą być przesuwane, uchylne lub łamane. Co ważne, w jednej zabudowie można stworzyć ich kombinację.

 

 

 

 

Kiedy już wiemy, w jakim pomieszczeniu ma zostać zamontowana szafa, warto zastanowić się jeszcze nad jedną ważną kwestią. Zawczasu powinniśmy określić, co będziemy w niej przechowywać. Pomocne w tym względzie może się okazać stworzenie listy ubrań, rzeczy, dodatków itp., które posiadamy. Oto przykładowa rozpiska tego, co można przechowywać w szafie:

 • odkurzacz, rura do odkurzacza
 • żelazko i deska do prasowania
 • ubrania codzienne i sezonowe
 • ubrania wiszące długie – płaszcze, sukienki
 • ubrania wiszące krótkie – koszule, spodnie
 • bielizna
 • bielizna pościelowa i ręczniki
 • buty
 • walizki, torebki, plecaki
 • zabawki
 • dodatki do ubrań

Taka lista będzie ogromnym ułatwieniem podczas projektowania szafy, gdyż pozwoli nam określić, ile i jakich elementów wyposażenia takiej zabudowy rzeczywiście potrzebujemy. .
Proponujemy bardzo praktyczne rozwiązanie w postaci podziału wnętrza szafy na strefę męską i żeńską Przy takim podziale obie strefy są uzupełnione o takie same elementy, a moduł między nimi jest częścią wspólną, przeznaczoną do przechowywania długiej odzieży, która wymaga zawieszenia.

 

Przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni szafy należy pamiętać o kilku istotnych aspektach:

 • DRĄŻKI

Drążki z wieszakami są bardzo pomocne przy rozdzieleniu od siebie ubrań krótkich, długich,  codziennych i sezonowych. Drążki przeznaczone na krótkie ubrania można zamontować na dwóch poziomach, jeden wyżej i drugi niżej, z uwzględnieniem odległości 105 cm między nimi. Takie rozmieszczenie jest bardzo korzystne przy ograniczonej przestrzeni.
Z kolei drążki przeznaczone na długie ubrania mocujemy na wysokości co najmniej 180 cm. 
Drążki montowane do ścian i sufitów nie powinny być dłuższe niż 100 cm. Jest to bardzo ważne, gdyż przy zbyt dużym obciążeniu ubraniamiten element wyposażenia szafy może się wygiąć, odkształcić lub nawet pęknąć.
W wyższych i trudno dostępnych partiach szafy mocowane są pantografy, czyli drążki ze specjalnym uchwytem, który pozwala na opuszczenie ich na żądaną wysokość i wygodny dostęp do zawieszonych rzeczy. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane niskim i niepełnosprawnym osobom.


W sytuacji, gdy głębokość szafy nie przekracza 60 cm (czyli wynosi 50 cm po odliczeniu 10 cm przeznaczonych na tor dolny), można zastosować wieszak poprzeczny, czyli wysuwany spod półki. W tej sytuacji wnęka powinna mieć szerokość co najmniej 55 cm, aby ubrania nie gniotły się o ścianki zabudowy.

 • PÓŁKI

Każdą półkę w szafie możemy zagospodarować wedle własnego uznania, umieszczając na nich różnego rodzaju ubrania. Swoje miejsce w szafie znajdą z pewnością: swetry, bluzki, dresy itd. Półki mogą mieć różną długość i szerokość. Do przechowywania pościeli, ręczników itp., można przeznaczyć specjalny moduł zwany bieliźniarką. Najczęściej znajduje się on w wyżej usytuowanych partiach szafy, do których nie sięgamy zbyt często. Takim miejscem jest również pawlacz, gdzie z pewnością powinny zostać umieszczone walizki, plecaki, śpiwory itp.
W szafie można również wydzielić miejsce na buty zakładane codziennie i noszone w określonych porach roku. Idealne w tym celu będą wysuwane półki, wykonane z laminowanej płyty. Takie półki poruszają się na prowadnicach i można zamontować do nich relingowy uchwyt. Innym rozwiązaniem są metalowe drążki, na których opierają się buty.

 • SZUFLADY

Niewielkie przedmioty oraz odzież np. skarpetki, rajstopy, bielizna, które dość trudno utrzymać w porządku, warto umieścić w szufladach. Dodatkowo można je wyposażyć w specjalne wkłady, które podzielą jej przestrzeń na mniejsze części. Będzie to pomocne w składowaniu bardzo drobnych rzeczy.

 • AKCESORIA

Wysuwane druciane kosze oraz metalowe ażurowe półki są bardzo praktycznym elementami wyposażenia szafy. Kosze umożliwiają szybki przegląd zawartości bez konieczności ich wysuwania. Zapewniają one również odpowiedni obieg powietrza wewnątrz zabudowy.
W szafie, która jest wykorzystywana jako pomieszczenie gospodarcze, warto przeznaczyć oddzielne miejsce na sprzęt gospodarstwa domowego, taki jak: żelazko, odkurzacz, deska do prasowania, składana suszarka na pranie.

 

 • PIELĘGNACJA

Należy pamiętać o prawidłowej konserwacji i pielęgnacji szafy. W torach dolnych gromadzi się kurz, który z czasem zbija się w większe kłęby i zaczyna wkręcać się w kółka drzwi. Przez to drzwi nie przesuwają się tak płynnie jak dotychczas. W ostateczności takie zaniedbanie może doprowadzić do zużycia się elementów jezdny. Pamiętamy zatem o regularnym czyszczeniu prowadnic.

Wnętrze szafy wykonane z płyt laminowanych czyścimy środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Mogą to być mleczka, spraye, płyny, które nie odbarwią drewna. Środków czystości nigdy jednak nie nanosimy bezpośrednio na płytę, gdyż pod wpływem wilgoci może się rozwarstwiać i Szklane powierzchnie takie jak lacobel, lustra, grafika należy czyścić samą wodą lub środkami przeznaczonymi do tego rodzaju powierzchni. Drzwi szafy wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bambus i rattan, warto odkurzyć mopem do mebli i dopiero potem przetrzeć delikatnie zwilżoną szmatką.

W przypadku szafy szczególnie należy zadbać o stan dolnych torów jezdnych. To właśnie tam gromadzi się najwięcej kurzu, który zbija się w większe warstwy i wkręca między kółka, uniemożliwiając przez to płynne poruszanie się drzwi. W efekcie może dojść do uszkodzenia systemu jezdnego.


Wnętrze szafy najczęściej wykonane jest z płyt laminowanych lub forniru. Do ich konserwacji można używać zwykłych środków przeznaczonych do pielęgnacji drewna w płynie, mleczku, aerozolu. Należy unikać jednak nakładania detergentów bezpośrednio na półki, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego zawilgocenia i prowadzić do ich rozwarstwiania i pękania.
Należy unikać także silnych preparatów, powodujących odbarwienia. Do przecierania powierzchni szklanych, takich jak lacobel, lustra, grafika można użyć zwykłej wody lub preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Naturalne wypełnienia, w postaci rattanu i bambusa, przed przetarciem wilgotną ścierką, warto odkurzyć mopem do mebli.


Po wybraniu miejsca, w którym szafa będzie się najlepiej prezentować, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego frontu szafy, który będzie wspaniałym elementem wystroju wnętrza. Szeroka oferta materiałów i wzorów wypełnień drzwi umożliwi zaprojektowanie zabudowy, która spełni wymogi klienta i będzie ozdobą mieszkania przez długi czas.

 

Jeśli jesteś:

 • tradycjonalistą – wybierz drzwi przesuwne z płyty laminowanej, forniru lub okleiny imitującej naturalne drewno. Szeroka gama dekorów różniących się usłojeniem, strukturą i barwą, pozwoli nam wybrać to, czego naprawdę potrzebujemy, aby zaaranżować nasze wymarzone wnętrze.
 • osobą dynamiczną, aktywną i przebojową – wybierz drzwi z grafiką na szkle lub wypełnienia w żywych barwach.
 • osobą spokojną i romantyczną – zdecyduj się na utrzymane w delikatnych, pastelowych barwach drzwi lustrzane lub wykonane ze szkła, ozdobione grafiką z motywami przyrody.
 • osobą preferującą ekologię i naturę - postaw na rattan, fornir lub bambus jako materiał wypełnienia drzwi.
 • estetą, osobą ceniącą porządek i przestrzeń – wybierz fronty wykonane ze szkła, charakteryzujące się lśniącymi lub satynowymi powierzchniami, utrzymane w jasnych, chłodnych barwach
 • osobą nowoczesną, która jest na bieżąco z nowinkami i trendami – zdecyduj się na chłodne szkło lub wypełnienia o nowoczesnym wyglądzie, utrzymane w odważnych kolorach.

Oferta ratalna

Skorzystaj z wyjątkowej oferty ratalnej 10 rat 0%. RATY prawdziwe 0%: bez pierwszej wpłaty, bez prowizji oraz bez oprocentowania

Zapraszamy do współpracy

W związku z dynamicznym rozwojem firma Komandor poszukuje Partnerów Handlowych na terytorium województwa śląskiego i małopolskiego.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.